Коллективы

Справка

Музыканты

Дискография

Песни

Концерты

Фотогалерея

Публикации

Новости

ПЕСНЯРЫ.com

 

Книга Л. Борткевича "Песняры" и Ольга"

Автор Анатолий Вейценфельд, 09 октября 2003, 22:17:15

« назад - далее »

0 Пользователи и 1 гость просматривают эту тему.

Анатолий Вейценфельд

Олег, очевидно исполнение в 1973 году "Алеси" является индульгенцией на все что угодно на всю оставшуюся жизнь...

вот еще одна ссылка

http://minsk.kp.ru/2003/10/24/doc7373/
Если б судьбу знали заранее...

padbiarez

А вось яшчэ новенькага, пра тое, як Леаніда, аказваецца, "заказаў" Мінкульт. Інфармацыя радыё "Свабода"

 ЛЯВОН БАРТКЕВІЧ: "МАЁ АСАБІСТАЕ ЖЫЦЬЦЁ НЯ МОЖА БЫЦЬ ПЛЯГІЯТАМ"

 Музыка і выканаўца Лявон Барткевіч, аўтар біяграфічнай кнігі "Песьняры і Вольга", пратэстуе супраць абвінавачаньняў у плягіяце і кажа, што кампанія супраць яго распачатая з ініцыятывы Міністэрства культуры Беларусі.  
 
   
Ігар Карней, Менск  
   
Я распавядаў, што некаторыя журналісты зьбіраюцца аспрэчыць аўтарства Лявона Барткевіча датычна некаторых фрагмэнтаў ягонай кнігі праз суд. Так, маскоўскі выдавец Анатоль Вайцэнфэльд і беларускі журналіст Барыс Крэпак сьцьвярджаюць, што Барткевіч выкарыстаў для сваёй кнігі іхныя аўтарскія матэрыялы, падрыхтаваныя для выданьня іншай кнігі, якую ў рамках дяржаўнай праграмы ўшанаваньня памяці Ўладзімера Мулявіна рыхтуе газэта "Культура".

У лісьце на адрас Радыё Свабода спадар Барткевіч піша: "Відавочна, гэтыя людзі нават не чыталі кнігі, а проста выконваюць адмысловую замову". Чыю менавіта — Лявон Барткевіч удакладніў:

(Барткевіч: ) "Цяпер Міністэрства культуры праводзіць добра сплянаваную акцыю супраць Леаніда Барткевіча, супраць "Песьняроў", якія працавалі апошнія шэсьць год з Уладзімерам Мулявіным. Тое, што яшчэ не прачытаўшы кнігі, пачалі зьневажаць маю біяграфію, якая плягіятам быць ніяк ня можа, зрабілі мне вялікую рэкляму: кніга за некалькі дзён раскупленая. Дзякуй ім за гэта! І тое, што набралі маладых хлопцаў у гэтак званыя новыя "Песьняры" — гэтаксама добра; няхай падымаецца творчая моладзь Беларусі. Але найлепшае, што ў іх можа атрымацца — гэта аналяг расейскага гурту "Прэм'ер-міністар". "Песьнярамі" яны быць ніяк ня могуць, бо людзі пойдуць на сапраўдных "Песьняроў": на Кашапарава, які хутка да нас далучыцца, на Барткевіча, Місевіча, Дайнэку. Мае мулявінскія "Песьняры" жывыя. Людзі пішуць нам і дзякуюць за нашую стойкасьць у барацьбе зь Міністэрствам культуры".

(Карэспандэнт: ) "І усё ж, калі будуць пададзеныя пазовы з боку тых, хто сьцьвярджае, што вы карысталіся іхнымі матэрыяламі несанкцыянавана... У вас ёсьць уласныя контараргумэнты?"

(Барткевіч: ) "Тое, што карыстаўся я матэрыяламі Яшкіна, дык ён яшчэ перад сваёй сьмерцю тэлефанаваў мне і прасіў: тое, што напісана, павінна быць выдадзена..."

Што да астатніх удзельнікаў спрэчкі за аўтарства, то Лявон Барткевіч лічыць: выкарыстаная інфармацыя складае ня болей за 5–6% ад напісанай кнігі, але ніяк ня 70%, як сьцьвярджае журналіст газэты "Культура" Барыс Крэпак. Барткевіч канстатуе: якраз ня меней за 70% кнігі прысьвечаныя яму самому і Вользе Корбут, а прыватнае жыцьцё паводле вызначэньня ня можа быць плягіятам. Праўда, у адказ на гэта апанэнты кажуць, што маюць прэтэнзіі толькі да першай часткі кнігі, дзе спадар Барткевіч распавядае пра "Песьняроў", і гэта ні ў якім разе не распаўсюджваецца на частку пад назвай "Вольга".

Спадар Барткевіч не адмаўляе, што пэўныя накладкі ў часе падрыхтоўчага працэсу сапраўды мелі месца. Так, першыя сыгнальныя аобнікі, тэрмінова надрукаваныя да кніжнага кірмашу ў Франкфурце-на-Майне, пабачылі сьвет безь пісьмовай удзячнасьці некаторым людзям — у прыватнасьці, былым "песьнярам" Яшкіну і Мікалаеву. Але, паводле Барткевіча, гэта тэхнічныя выдаткі, і ягонай віны ў гэтым няма.

Што да прэтэнзіяў з боку рэдактара расейскага часопісу "Звукорежиссер" Анатоля Вайцэнфэльда, то спасылкі на яго ў кнізе ёсьць — ажно дзьве (праўда, сам журналіст кажа пра 29 "сваіх старонак" у кнізе "Песьняры і Вольга"). Сам жа Барткевіч кажа, што перадаў вялікую колькасьць сваіх успамінаў у рэдакцыю газэта "Культура" дзеля падрыхтоўкі кнігі памяці Ўладзімеру Мулявіну і ня мае ніякага намеру кантраляваць мэтавае выкарыстаньне гэтых матэрыялаў.

Анатолий Вейценфельд

(Барткевіч: ) "Тое, што карыстаўся я матэрыяламі Яшкіна, дык ён яшчэ перад сваёй сьмерцю тэлефанаваў мне і прасіў: тое, што напісана, павінна быць выдадзена..."

Яшкин умер в 97-м, когда Борткевич еще сидел в Америке! Яшкин последние годы из песняров общался в основном с Демешко, а зачем ему звонить в Америку мужу Корбут и назначать его душеприказчиком?!
Я уже упоминал в исчезнувшем топике Яшкина, что мы с ним общались в ГИТИСе, и ни о каких тайных записках, предназначенных для опубликования живущим в Америке Борткевичем, он не рассказывал!
За кого нас всех Л.Б. принимает?!

"Лявон Барткевіч лічыць: выкарыстаная інфармацыя складае ня болей за 5–6% ад напісанай кнігі,"
Если это не называется признанием своей вины, то что тогда называется?!
Что до точных цифр, то только украденное им из меня составляет 11% текста его книги, да плюс из Николаева 7-8%, а там еще и Крепак, и Костюкович, и покойный Яшкин...
Но дело не в точных цифрах, больше процент или меньше, а в самом факте кражи, ясном и неопровержимом.
И нечего строить из себя жертву политических гонений, хотя я был уверен, что он именно так и поступит.
Если б судьбу знали заранее...

Сергей 1959

Прочитав книгу "Песняры и Ольга", я хорошо понял этого человека...

Сергей 1959

Если человек действительно талантлив, ему следует делать своё дело, создавать свой творческий коллектив, а не использовать раскрученное имя, каким бы оно ни было – плохим или хорошим. На такой ниве далеко не уедешь, надо подниматься самим, иначе образуется такая безликая серая масса, конвейер.

Аентов

Цитата: Сергей 1959 от 01 апреля 2009, 10:37:20Если человек действительно талантлив, ему следует делать своё дело, создавать свой творческий коллектив, а не использовать раскрученное имя, каким бы оно ни было – плохим или хорошим. На такой ниве далеко не уедешь, надо подниматься самим, иначе образуется такая безликая серая масса, конвейер.

Вы сергей, сегодня на всех темах этот пост написали? И "Поговорим про БГА" и здесь. Не занимайтесь рассылкой!
Только качество...

Захаров Сергей

Цитата: Сергей 1959 от 01 апреля 2009, 08:31:50
Прочитав книгу "Песняры и Ольга", я хорошо понял этого человека...

Мне кажется посмотрев все эти топики Борткевич подумает  - "Хм. А может и мне почитать мою книгу "Песняры и Ольга?" (по аналогии с другим Леонидом).
— Нужно, господа офицеры, любить барабан больше, чем всякую другую музыку. Не стыдитесь, если его божественные звуки вызовут у вас слезы. Это значит, что вы настоящие воины.  А.С, Новиков-Прибой

Сергей 1959


Захаров Сергей

Нет, Сергей, я эту книгу не читал. Мне она не попадалась на глаза в книжных магазинах.
— Нужно, господа офицеры, любить барабан больше, чем всякую другую музыку. Не стыдитесь, если его божественные звуки вызовут у вас слезы. Это значит, что вы настоящие воины.  А.С, Новиков-Прибой

padbiarez


Сергей 1959

Тraktor!
Эта книга была в магазине "Библио глобус" в Москве, в этой книге легко заметить массу протворечивых фактов

Захаров Сергей

Цитата: Сергей 1959 от 02 апреля 2009, 08:23:49
Тraktor!
Эта книга была в магазине "Библио глобус" в Москве, в этой книге легко заметить массу протворечивых фактов
Так я не понял, вы мне её рекомендуете к прочтению или нет? А анекдот про Брежнева вы видимо тоже не знаете.
— Нужно, господа офицеры, любить барабан больше, чем всякую другую музыку. Не стыдитесь, если его божественные звуки вызовут у вас слезы. Это значит, что вы настоящие воины.  А.С, Новиков-Прибой

Олег Верещагин

Прочитайте. Для общего развития :)
Я лично прочитал с удовольствием.

Сергей 1959

Книгу рекомендую прочитать, и Вы traktor многое поймете

Сергей 1959

Олег Верещагин!
А что вам в книге понравилось, а что нет