Коллективы

Справка

Музыканты

Дискография

Песни

Концерты

Фотогалерея

Публикации

Новости

ПЕСНЯРЫ.com

 

Сьвецкая хроніка музычнага жыцьця Беларусі

Автор padbiarez, 20 сентября 2004, 23:10:51

« назад - далее »

0 Пользователи и 1 гость просматривают эту тему.

Ж.Л.О.Б.

Самое противное, сэнсэй, что вся эта байда идет снизу. Как я уже говорил, у нашего народа политика на физиологическом уровне "вшита": одни с*сут, а другим - нас*ать. Причем первых - большинство, особенно среди мелких "чинариков". Привыкли ни хрена не делать, пока Бацька не "построит" - вот и изобретают такие отписки. Просто боятся сами решения принимать - а вдруг сверху потом по башке тюкнут...
Happy With What You Have To Be Happy With You Have To Be Happy With What You Have To Be Happy With What You Have (c) KC

Анатолий Вейценфельд

Цитата: Ж.Л.О.Б. от 25 апреля 2007, 19:19:27
Просто боятся сами решения принимать - а вдруг сверху потом по башке тюкнут...

Да я в курсе. Я ж пообщался с вашими чинами и все быстро понял  :)
Если б судьбу знали заранее...

padbiarez

Беларускі рок пад забаронай: адмененыя канцэрты гуртоў «Крама», «Indiga», «Partyzone», ZET і IQ48
18:09, 15/05/2007


Рок-канцэрт у Мазыры з удзелам гуртоў "Partyzone" і "Indiga" забараніў намесьнік мэра гораду, у Менску ідэолягі чарговы раз адмовілі ў правядзеньні канцэрту гурта "Крама". У панядзелак чыноўнікі забаранілі яшчэ адзін канцэрт - сумесны выступ ZET і IQ48. Канцэрт удалося правесьці ў іншым месцы, але на яго арганізатараў склалі пратакол.

У тым, што дзяржава ўзяла пад поўны кантроль музычную сфэру, мог заўпэўніцца кожны, хто сачыў за падрыхтоўкай да фэстывалю "Эўравізія". Артыста Калдуна ўзяла пад пільную апеку ня толькі міністэрства культуры. Дастаткова азнаёміцца з Пастановай Савета Міністраў ад 16 лютага "Аб стварэньні аргамітэта па падрыхтоўцы да конкурсу песьні Эўравізія". У гэты камітэт увайшлі віцэ-прэм`ер Аляксандар Касінец, дарадца прэзыдэнта Алег Пралескоўскі, а таксама такія адыёзныя асобы, як Аляксандар Зімоўскі і Юры Азоранак. Апошні ачоліў беларускую дэлегацыю ў Хэльсынкі. Таму ня дзіва, што чыноўнікі не даюць ходу ідэалягічна няправільнай, на іх думку, музыцы. Толькі за апошнія дні ў Беларусі былі забароненыя тры рок-канцэрты.

Гурты ZET і IQ48 меліся даць вялікі канцэрт у менскім клюбе "Арэна" ў панядзелак. Аднак зь незразумелых прычынаў у дзень канцэрту клюб адмовіў арганізатарам у памяшканьні. Апавядае Лявон Вольскі, які рыхтаваўся ў гэты дзень выйсьці на сцэну "Арэны".

"Літаральна ў апошні момант у клюб затэлефанавалі з упраўленьня культуры Менгарвыканкаму і параілі не праводзіць канцэрт. Сьпехам яго перанеслі ў "Катакомбы". Не магу зразумець навошта было тэлефанаваць, гэта ж толькі азлабляе музыкаў ды іх прыхільнікаў. Маглі бы заплюшчыць вочы на гэтае мерапрыемства, тым больш яно было непалітызаванае", -- распавёў "Радыё Рацыя" Вольскі.

Канцэрт усё ж удалося правесьці ў гэты дзень у іншым клюбе. Празь некалькі хвілінаў пасьля яго пачатку да арганізатараў падыйшлі некалькі міліцыянтаў і людзей у цывільным ды запрасілі таго прайсьці зь імі.

"Нас затрымалі, але нікуды не забіралі. Завялі ў пакой у самім клюбе, дзе прысутнічалі прадстаўнікі КДБ і міліцыянты. Склалі пратакол аб арганізацыі несанкцыянаванага мерапрыемства з удзелам гуртоў ZET і IQ48. Казалася пра тое, што ёсьць непажаданыя гурты. Яны не забароненыя, але іх публічны выступ непажаданы", -- паведаміў "Радыё Рацыя" арганізатар імпрэзы.

У гэты ж дзень чыноўнікі чарговы раз адмовілі ў правядзеньні канцэрту "Крамы". Канцэрт плянавалася правесьці 30 траўня ў клюбе "Night Star", але пасьля таго ж тэлефанаваньня зьверху кіраўніцтва клюбу папрасіла ў арганізатараў прабачэньне і адмяніла мерапрыемства. Дырэктар гурта Павал Кашырын зноў наведваў упраўленьне культуры Менгарвыканкаму, якое дае дазволы на правядзеньне культурных імпрэзаў у сталіцы. Чыноўнікі знайшлі новую прычыну, каб адмовіць у правядзеньні прэзэнтацыі новага дыску гурта "Крама".

"Сказалі, што нізкі мастацкі ўзровень. Гэта сказаў не непасрэдны кіраўнік адделу культуры Кураш і не ягоны намесьнік Сабітаў, зь якімі мы мелі размову. Яны спаслаліся на ідэолягаў, якім Кураш даў паслухаць новы альбом "Крамы". Была нават прапанова худсавет склікаць. Для музыкаў гэта абразьліва", -- паведаміў Кашырын.

Тым ня менш, як ўпэўніваюць удзельнікі "Крамы" яны маюць намер правесьці канцэрт, негледзячы на перашкоды. Ён ня будзе шырока анансавацца, але арганізатары прэзэнтацыі раяць сачыць за абвесткамі ў інтэрнэце.

Зь ня меншымі праблемамі сустракаюцца арганізатары канцэртаў у рэгіёнах. У Мазыры плянавалася зрабіць вялікі рок-канцэрт з удзелам менскіх гасьцей – гурта "Partyzone" і "Indiga".

"Увечары перад канцэртам мне патэлефанавалі арганізатары і паведамілі, што нашага выступу ня будзе, бо канцэрт "крышачку забаранілі". Што значыць "крышачку" я не разумею, болей з гэтымі людзьмі я не размаўляла", -- паведаміла Руся.

Па інфармацыі арганізатараў, канцэрт забараніў намесьнік мэра горада з красамоўным імём Фэлікс Галюк. Пасьля яго тэлефанаваньня былі зьнятыя ўсе афішы ды зачыненая заля мясцовага ДК. Адзін з завадатараў гэтай акцыі Юрась здолеў дазнацца, што прычынай забароны быў удзел гурта "Indiga". Спробы разабрацца ў сытуацыі ніякага плёну не прынесьлі. Юрась распавядае, як ён хадзіў на прыём да Галюка.

"Я хадзіў да яго афіцыйна на прыём. Ён сказаў, што гэта не яго пытаньні, і скіраваў нас у аддзел культуры. Там на нас паглядзелі са зьдзіўленьнем і паведамілі, што аніякага дачыненьня да гэтага не маюць, бо мясцовае ДК не падпарадкоўваецца гарадзкой адміністрацыі. І адправілі нас ізноў да Галюка. Намесьніка мэра мы засьпелі на прыступках выканкаму. Ён сказаў: ідзеце адсюль, бо вамі зоймуцца іншыя людзі. І пайшоў далей".

На днях пабачыў сьвет новы альбом каманды N.R.M., але Лявон Вольскі ня пэўны, што ягоная прэзэнтацыя пройдзе на тэрыторыі Беларусі. Хіба што ў падземным пераходзе зайграць, - жартуе музыка. Што ў гэтай сувязі рабіць айчынным рок-музыкантам, на дзейнасьць якіх па-сутнасьці накладзеная забарона?

"Мне самому сабе хочацца задаць такое ж пытаньне. Атрымліваецца як за Саветамі, але яшчэ болей цынічней. Выйсьце ў правядзеньні кватэрнікаў. Пашыраць замежны ўплыў, ладзіць канцэрты ў іншых краінах - адзінае, што застаецца", -- лічыць Лявон Вольскі.

Ж.Л.О.Б.

Ярмоленка, Ціхановіч і Раінчык ацанілі "мастацкі ўзровень" "Крамы"
15 мая 2007  Культура
Міністэрства культуры адмовіла "Краме" ў правядзенні канцэрту, спаслаўшыся на "нізкі мастацкі ўзровень музыкаў". Рэдакцыя "Еўрарадыё" патэлефанавала зоркам беларускай эстрады, каб дазнацца, як яны ацэньваюць мастацкі ўзровень легендарнага рок-гурта. Ці сапраўды "Крама" не вартая калі не дзяржаўнага прызнання, дык хаця б дазволу на канцэрт?

На пытанне "Як вы ацэньваеце мастацкі ўзровень гурта "Крама"?", Міхаіл Фінберг адказаў досыць сціпла: маўляў, нічога дрэннага сказаць не магу.

Васілю Раінчыку "Крама" вельмі падабаецца. Дый наогул ён яе лічыць самым прыгожым гуртом.

Іна Афанасьева ўпэўненая, што гурт "Крама" - сапраўдныя беларусы:
"Мне яны заўсёды падабаліся. Гэта ўсё ж такі самыя першыя нашы, самыя што ні ёсць сапраўдныя беларусы".

Спадарыня Афанасьева зацікавілася прэзентацыяй новага альбому "Крамы": "Я з задавальненнем прыйду".

Аляксандр Ціхановіч мяркуе, што "Крама" нават сёння знаходзіцца ў авангардзе беларускай рок-музыкі:"Па-першае, гэта адзін з першых беларускіх рок-гуртоў. Тых, якія з'явіліся ўжо ва ўмовах постсавецкай прасторы. Гурт, які вельмі своеасаблівы".

Анатоль Ярмоленка лічыць "Краму" найлепшым рок-гуртом Беларусі, ганарыцца сумеснай работай з музыкамі (нагадаю, што ў 1996 годзе "Крама" і Ярмоленка спявалі разам "Гомельскі вальс"). А сам Ігар Варашкевіч, на думку мэтра, "талковы хлопец".

Анатоль Ярмоленка: "Гэта адзін з найцікавейшых рок-гуртоў Беларусі. І працавалі мы разам, калісьці нашыя шляхі перакрыжоўваліся, я нават спяваў з імі песню. Гэта, на маю думку, цікавы і добры калектыў. То бок у авангардзе рок-гуртоў, якія ў нас можна пералічыць на пальцах, гэта ў першай тройцы. І Варашкевіч таксама вельмі здольны і талковы ў сваім жанры. Як музыка, я яго цаню".

Ірына Дарафеева не толькі паважае гурт "Крама" як музыкаў і прафесіяналаў, але і не хавае таго, што яна даўняя прыхільніца калектыву. На думку спявачкі, крамаўцы - малайцы, бо не здрадзілі сабе і сваёй музыцы. "Я магу сказаць, што мне вельмі падабаецца іх прафесійны ўзровень і выканаўчае мастэрства. І ў цэлым я як слухач люблю гэты гурт, таму што яшчэ ў дзяцінстве ў горадзе Магілёве была на якімсьці з іх самых першых канцэртаў, які праходзіў проста на адкрытай пляцоўцы. Пасля гэтага на "Рок-каранацыі" слухала іх. І ў цэлым магу сказаць, што яны проста малайцы. Так доўга трымацца і не здраджваць сабе могуць далёка не ўсе", - сказала Ірына Дарафеева.

Спявачка радасна сустрэла навіну пра новы альбом "Крамы" і чакае запрашэння на канцэрт: "Мне б было вельмі прыемна туды трапіць. Буду з нецярплівасцю чакаць запрашэння".

Happy With What You Have To Be Happy With You Have To Be Happy With What You Have To Be Happy With What You Have (c) KC

Анатолий Вейценфельд

Цитата: Ж.Л.О.Б. от 16 мая 2007, 13:22:15
яны проста малайцы.

Малайцы - это "молодцы" по-белорусски, а не жители Малайзии, как кое-кто подумал.  :lol:
Те, правда, тоже малайцы, но в другом смысле  и с другим ударением.
Если б судьбу знали заранее...

padbiarez

Анатоль! Сітуацыя такая, што твая паштовая скрыня адрыгвае ўсялякія пасланьні з саюзнай Расеі Беларусі. Нібыта іх пасылае бронзавы зальдат. Таму тваю просьбу выкладаю тут, одно што да Калдуна не задагадаўся: пра што гаворка?
Ярмоленка, Ціхановіч і Раінчык ацанілі "мастацкі ўзровень" "Крамы"
15 мая 2007  Культура

Министерство культуры отказало "Краме" в  проведении концерта, сославшись на "низкий художественный уровень музыкантов". Редакция "Еўрарадыё" позвонила звёздам белорусской эстрады,чтобы узнать, как они оценивают художественный уровень легендарной рок-группы. На самом ли деле "Крама" не достиойная если не государственного признания, то хотя бы разрешения на канцэрт?

На вопрос "Как вы оцениваете художественный уровень группы "Крама"?", Михаил Финберг ответил достаточно скромно: мол, ничего плохого сказать не могу.

Василию Раинчику "Крама" очень нравится. И вообще он её считает самой красивой группой.

Инна Афанасьева уверена, что группа "Крама" - настоящие белорусы:
"Мне они всегда нравились. Это всё-таки самые первые наши, самые настоящие белорусы".

Госпожа Афанасьева заинтересовалась презентацией нового альбома "Крамы": "Я с удовольствием приду".

Александр Тиханович думает, что "Крама" даже сегодня находится в авангарде белорусской рок-музыки: "Во-первых, это одна из первых белорусских рок-групп. Тех, которые появились уже в условиях пост-советского пространства. Группа, которая очень своеобразная".

Анатолий Ярмоленко считает "Краму" лучшей рок-группой Беларуси, гордится совместной работой с музыкантами (напомню, что в 1996 году "Крама" и Ярмоленко пели вместе "Гомельскі вальс"). А сам Игорь Варашкевич, по словам мэтра, "способный парень".

Анатолий Ярмоленко: "Это одна из самых лучших рок-групп Беларуси. И работали мы вместе, время от времени наши дороги пересекались, я даже пел с ними песню. Это, по-моему, интересный и хороший коллектив. Иначе говоря, в авангарде рок-групп, которые у нас можно пересчитать по пальцам, это в первой тройке. И Варакевич также очень способный и толковый в своём жанре. Как музыкант, я его ценю".

Ирина Дорофеева не только уваважает группу "Крама" как музыкантов и профессионалов, но и не скрывает того, что она давняя поклонница коллектива. Как говорит певица, крамовца - молодцы, потому что не изменили себе и своей музыке. "Я могу сказать, что мне очень нравится их профессиональный узровень и исполнительское мастерство. И в целом я как слушатель люблю эту группу, потому что ещё в детстве в городе Могилёве была на каком-то из их самых первых концертов, который проходил просто на открытой площыдке. После этого на "Рок-каранацыі" слушала их. И в целом могу сказать, что они просто молодцы. Так долго держаться и не изменять себе могут далеко не все", - сказала Ирина Дорофеева.

Певица радостно встретила новость про новый альбом "Крамы" и ожидает приглашения на концерт: "Мне бы было очень приянтно туда попасть. Буду с нетерпением ожидать приглашения".

padbiarez

А вось пад гэтай спасылачкай можна паглядзець кліп "Крамы" -- кавэр "Pink Floyd". Атвраціцельна нізкі уравень!

Анатолий Вейценфельд

Дима, ты не понял - я просил перевод первого текста, от 15 мая, о запрете. А не тот, где отзывы артистов о группе.
Если б судьбу знали заранее...

padbiarez


Анатолий Вейценфельд

Вернуться на 6 постов назад - и перакласць  :lol:
Если б судьбу знали заранее...

padbiarez

Сямён Сямёнавіч! Зразумеў! Буду стараццо!

padbiarez

Пераклад

Белорусский рок под запретом: отменены концерты групп «Крама», «Indiga», «Partyzone», ZET і IQ48
18:09, 15/05/2007

Рок-концерт в Мозыре с участием групп "Partyzone" і "Indiga" запретил заместитель мэра города, в Минске идеологи очередной раз отказали в проведении концерта группе "Крама". В понедельник чиновники запретили ещё один концерт — совместное выступление ZET і IQ48. Концерт удалось провести в ином месте, но на его организаторов составили протокол.

В том, что государство взяло под полный контроль музыкальную сферу, мог убедиться каждый, кто следил за подготовкой к фестивалю "Евровидение". Артиста Колдуна взяло под тщательную опеку не только министерство культуры. Достаточно познакомиться с Постановлением Совета Министров от 16 февраля "О создании оргкомитета по подготовке к конкурсу песни «Евровидение". В этот комитет вошли вице-прем`ер Александр Косинец, советник президента Олег Пролесковский, а также такие одиозные личности, как Александр Зимовский и Юрий Азарёнок. Последний возглавил белорусскую делегацию в Хельсинки. Поэтому не удивительно, что чиновники не дают ходу идеологически неправильной, как они думают, музыке. Только за последние дни в Беларуси были запрещены три рок-концерта.

Группы ZET і IQ48 намеревались дать большой концерт в минском клубе "Арена" в понедельник. Однако по непонятным причинам в день концерта клуб отказал организаторам в помещении. Рассказывает Лявон Вольский, который готовился в этот день выйти на сцену "Арены".

"Буквально в последний момент в клуб позвонили из управления культуры Мингорисполкома и посоветовали не проводить концерт. Быстренько его перенесли в "Катакомбы". Не могу понять, зачем было звонить, это ведь только озлобляет музыкантов и их поклонников. Могли бы закрыть глаза на это мероприятие, тем более, что оно было неполитизированное", — рассказал "Радыё Рацыя" Вольский.

Концерт всё же удалось провести в этот день в другом клубе. Через несколько минут после его начала к организаторам подошли несколько милиционеров и людей в штатском и пригласили его пройти с ними.

"Нас задержали, но никуда не забирали. Отвели в комнату в самом клубе, где присутствовали представители КГБ и милиционеры. Составили протокол об организации несанкционированного мероприятия с участием групп ZET и IQ48. Говорилось о том, что есть нежелательные группы. Они не запрещены, но их публичные выступления нежелательны", — сообщил "Радыё Рацыя" организатор концерта.

В этот же день чиновники в очередной раз отказали в проведении концерта "Крамы". Концерт планировали провести 30 мая в клубе "Night Star", но после такого же звонка «сверху» руководство клубу попрасило у организаторов прощения и отменило мероприятие. Директор группа Павел Каширин опять наведался в управление культуры Мингорисполкома, которое выдаёт разрешения на проведение культурных представлений в столице. Чиновники нашли новую причину, чтобы отказать в проведении презентации нового диска "Крамы".

"Сказали, что низкий художественный уровень. Это сказал не непосредственный руководитель отдела культуры Кураш и не его заместитель Сабитов, с которыми у нас был разговор. Они сослались на идеологов, которым Кураш дал послушать новый альбом "Крамы". Было даже предложение худсовет созвать. Для музыкантов это оскорбительно", — сообщил Каширин.

Тем не менее, как заверяют участники "Крамы", они намерены провести концерт, несмотря на препятствия. Он не будет широко анонсироватся, но организаторы презентации советуют следить за объявлениями в Интернете.

С не меньшими проблемами встречаются организаторы концертов в регионах. В Мозыре планировали провести большой рок-концерт с участием минских гостей — групп "Partyzone" і "Indiga".

"Вечером перед концертом мне позвонили организаторы и сообщили, что нашего выступления не будет, поскольку концерт "чуток запретили". Что значит "чуток", я не понимаю, больше с этими людьми я не говорила", — сообщила Руся, вокалистка группы "Indiga".

По информации организаторов, концерт запретил заместитель мэра городо с красноречивым иминем Феликс Галюк. Пасле его звонка были сняты все афиши и закрыт зал местного ДК. Один из инициаторов этой акции Юрась сумел узнать, что причиной запрета было участие группы "Indiga". Попытки разобраться в ситуации никакого результата не дали. Юрась рассказывает, как он ходил на приём к Галюку.

"Я ходил к нему официально на приём. Он сказал, что это не его вопросы, и направил нас в отдел культуры. Там на нас посмотрели с удивлением и сообщили, что никакого отношения к этому не имеют, потому как местный ДК не подчиняется городской администрации. И отправили нас снова к Галюку. Заместителя мэра мы застали на крыльце исполкома. Он сказал: идите отсюда, иначе вами займуться другие люди. И пошёл себе".

Днями был издан новый альбом команды N.R.M., но Лявон Вольский не уверен, что его презентация пройдёт на территории Беларуси. Разве что в подземном переходе сыграць, — шутит музыкант. Что в этой связи делать отечественным рок-музыкантам, на деятельность которых по существу наложен запрет?

"Мне самому себе хочется задать такой же вопрос. Получается как во времена Советов, только ещё более цынично. Выход в проведении «квартирников». Расширять зарубежное влияние, проводить концерты в других странах — вот всё, что остаётся", — считает Лявон Вольский.


padbiarez

Беларуская міліцыя не пускае моладзь на фэст "Права быць свабодным"

Любоў Лунёва, Менск

Уначы супрацоўнікі міліцыі затрымалі каля 40 дзяўчат і хлопцаў, якія на двух аўтобусах ехалі ва ўкраінскі Луцк на фэст "Права быць свабодным". Першы аўтобус затрымалі бліжэй да Дзяржынска, другі – каля Стоўбцаў. 15 чалавек з 36 затрыманых здолелі перасячы беларуска-ўкраінскую мяжу.


Сёньня ўначы байцы спэцназу міліцыі затрымалі два аўтобусы з маладзёнамі, якія ехалі на фэст з удзелам беларускіх рок-гуртоў у Луцк. Увечары каля Акадэміі навук, на месцы збору моладзі, было некалькі міліцэйскіх машын. Як толькі аўтобусы з маладымі людзьмі, асноўную колькасьць зь якіх складалі студэнты, ад'ехалі ў бок праспэкта Дзяржынскага, за імі адразу накіраваўся міліцэйскі транспарт.

Першы аўтобус затрымалі на падыходах да Дзяржынску. Людзей перасадзілі ў міліцэйскі аўтобус і пад канвоем даставілі ў міліцыю. Там ва ўсіх перапісалі пашпартныя зьвесткі. Паводле міліцыянтаў, прычына затрыманьня – тэхнічныя непаладкі аўтобуса, на якім ехалі маладзёны. Усіх затрыманых міліцыянты пад канвоем адвезьлі ў Менск.

Нагадаем, у ліпені дзяржынскай міліцыяй былі затрыманыя некалькі аўтамабіляў з аўтапрабегу на знак салідарнасьці са Зьмітром Дашкевічам.

Другі аўтобус затрымалі бліжэй да Стоўбцаў. Уначы, пасьля таго, як перапісалі пашпартныя зьвесткі затрыманых, міліцыянты паўтара кілямэтра вялі ўсіх пад канвоем на чыгуначны вакзал.

15 чалавекам з 36 удалося спачатку на электрычцы даехаць да Баранавічаў, адтуль у Берасьце, а потым на аўтобусе ў Луцк.

Актывіст незарэгістраванай арганізацыі "Малады фронт" Валер Мацкевіч паведаміў "Свабодзе", што міліцыянты ў прыватных размовах казалі, што выконваюць загад не дапусьціць арганізаванага масавага выезду людзей на фэст.

"Мы ня спалі цэлыя суткі, але 15-ці чалавекам з гэтых двух аўтобусаў удалося прарвацца да Берасьця на цягніку, і на луцкім аўтобусе мы пераехалі беларуска-ўкраінскую мяжу".

Таксама В.Мацкевіч паведаміў, што арганізатары фэсту і мясцовыя ўлады Луцку перанесьлі канцэрт на 5 гадзіну вечара, каб дачакацца людзей з Беларусі. Сьвята будзе доўжыцца да гадзіны ночы.

ППК

padbiarez, зачем Вы постоянно на форум о культуре всовываете всякие политизированные посты. Заходишь на форум, чтобы раслабиться, узнать что-то новое, а тут вы со своим ведром грязи...

Анатолий Вейценфельд

Цитата: ППК от 23 сентября 2007, 20:39:32
Заходишь на форум, чтобы раслабиться

Век живи, век учись!
И в голову раньше не приходило, что сайт про "Песняров" может служить целям релаксации. Вроде массажного салона или пивной. Или какого-нибудь еще более интересного заведения.  ;)

У меня не создалось впечатление, что эта "грязь" принадлежит спадару Подберезу. Разве это он не пускал ребят на рок-фестиваль?
Зачем валить с больной голову за здоровую?
Если б судьбу знали заранее...